odnawialna. Jest to ogólne pojęcie, w którym zawiera się kilka propozycji, jak pozyskiwać energię elektryczną lub cieplną z minimalizacją szkód dla środowiska.
Jedną z propozycją zastosowania energii odnawialnej jest fotowoltaika, polegająca na otrzymywaniu "prądu" bezpośrednio z energii słonecznej. Pośrednikami w tej przemianie są kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne, które są skierowane w stronę Słońca i ich zadaniem jest pochłonąć jak najwięcej fotonów.
Panele fotowoltaiczne przetwarzają bezpośrednio energię słoneczną w prąd elektryczny. Kolektory słoneczne są chętnie instalowane na dachach budynków w celu otrzymania ciepłej wody (ogrzanej przez Słońce drogą promieniowania).
Energia słoneczna to energia odnawialna, bo wykorzystując ją, nie zużywamy dostępnych nam zasobów. Na tym właśnie polega energia odnawialna. Fotowoltaika wykorzystuje do produkcji energii coś, czego na Ziemię dociera nieograniczona (z punktu widzenia człowieka) ilość. Oczywiście, nocą kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne będą pracować słabiej, tak samo, jak w ciemniejszych porach roku. Jednak zawsze można zmienić lokalizację tych urządzeń na bardziej dogodne lub dopasować zużycie energii do cyklu dobowego.
Energia odnawialna często mierzy się z problemem dostępności źródeł w różnych porach dnia.
Fotowoltaika
W Polsce coraz częściej osoby budujące dom od podstaw decydują się na postawienie na kolektory słoneczne. Jednak temat ten dotyczy nie tylko nowo budujących się obiektów, ale także już i tych wybudowanych. Sprawia to, że energia odnawialna z roku na rok zyskuje na popularności. Oczywiście głównym zwycięzcą takiej rozwoju sytuacji na pewno jesteśmy my wszyscy, ponieważ za sprawą takich działań również i powietrze, którym oddychamy jest o wiele bardziej czystsze.
Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna nie tylko ze względu na same pozytywy wynikające z jej instalacji. Od jakiegoś czasu urzędy w naszych miastach decydują się na udostępnienie środków, które przekazane zostają właśnie na cele instalacji kolektorów słonecznych. Z takiego dofinansowania może skorzystać praktycznie każdy, oczywiście po uprzednim złożeniu odpowiednich dokumentów.
Nie od dziś wiadomo, że energia odnawialna jest przyszłością naszego świata. Bardzo dobrze widzieć, że również w Polsce przekonujemy się coraz mocniej do tej stosowania, a fotowoltaika jest świetnym przykładem jak duże korzyści płyną z wdrażania właśnie energii odnawialnej. Oprócz wspomnianych już wcześniej korzyści dla środowiska, również i nam osobiście taka inwestycja się opłaci. Z biegiem czasu koszty związane z instalacją fotowoltaiczną zwrócą się nam w nadmiarze, w zależności od tego na jak mocne kolektory słoneczne się zdecydujemy. Sprawia to, że warto zastanowić się tym tematem i przeanalizować wszystkie plusy i minusy, które możemy potencjalnie zyskać.
Większą pewność dostaw gwarantuje np
W Polsce nie ma zbyt dobrych warunków do produkcji energii elektrycznej dzięki Słońcu, ponieważ nie ma zbyt dużej ilości dni słonecznych. Fotowoltaika cały czas się jednak rozwija dzięki m.in. programom dofinansowania. Obecnie z resztą energia odnawialna jest coraz bardziej popularna. Nie tylko energia słoneczna, ale również inne. W wielu miejscach można zobaczyć obecnie wiatraki. Energia pochodząca z wiatru jest jedną z najpopularniejszych energii odnawialnych, ale tak jak w przypadku energii słonecznej, nie jest dostępna bez przerwy. Większą ilość prądu można wytworzyć tylko w dni wietrzne. Większą pewność dostaw gwarantuje np. elektrownia wodna, którą zwykle instaluje się na rzekach. Ciekawą opcją może być także wykorzystywanie energii geotermalnej, jednak nie jest ona jeszcze tak popularna. Może to być jednak przyszłość dla wielu krajów, ponieważ energia geotermalna się nie wyczerpie, podobnie jak słoneczna i wiatrowa, z tą różnicą, że geotermia gwarantuje stałą ilość energii bez żadnych przerw.
Innym rodzajem elektrowni są biogazownie, które w Polsce, kraju z dużą ilością gospodarstw rolnych, mogłyby być dużym wsparciem w produkcji prądu na skalę kraju, jeśli ich liczba byłaby wystarczająco duża.
Dotychczas wielu rolników zdecydowało się zbudować biogazownie na własne potrzeby. Wielu właścicieli gruntów decyduje się także na panele fotowoltaiczne, które mogą również być ciekawą opcją jako źródło prądu dla zakładów przemysłowych.
Od lat popularne są natomiast kolektory słoneczne, które są instalowane na dachach domów.