energia odnawialna jest coraz bardziej popularna. Nie tylko energia słoneczna, ale również inne. W wielu miejscach można zobaczyć obecnie wiatraki. Energia pochodząca z wiatru jest jedną z najpopularniejszych energii odnawialnych, ale tak jak w przypadku energii słonecznej, nie jest dostępna bez przerwy. Większą ilość prądu można wytworzyć tylko w dni wietrzne. Większą pewność dostaw gwarantuje np. elektrownia wodna, którą zwykle instaluje się na rzekach. Ciekawą opcją może być także wykorzystywanie energii geotermalnej, jednak nie jest ona jeszcze tak popularna. Może to być jednak przyszłość dla wielu krajów, ponieważ energia geotermalna się nie wyczerpie, podobnie jak słoneczna i wiatrowa, z tą różnicą, że geotermia gwarantuje stałą ilość energii bez żadnych przerw.
Innym rodzajem elektrowni są biogazownie, które w Polsce, kraju z dużą ilością gospodarstw rolnych, mogłyby być dużym wsparciem w produkcji prądu na skalę kraju, jeśli ich liczba byłaby wystarczająco duża.
Dotychczas wielu rolników zdecydowało się zbudować biogazownie na własne potrzeby. Wielu właścicieli gruntów decyduje się także na panele fotowoltaiczne, które mogą również być ciekawą opcją jako źródło prądu dla zakładów przemysłowych.
Od lat popularne są natomiast kolektory słoneczne, które są instalowane na dachach domów.
Chcesz mieć tani lub darmowy prąd?
W obliczu grożącej naszej planecie katastrofy ekologicznej wiele mówi się dzisiaj o odnawialnych źródłach energii.
Energia odnawialna jest w ofercie wielu dostawców prądu a nasz rząd głośno mówi o możliwych na ten cel dopłatach.
Warto rozważyć tą opcję bo poza ekologicznym aspektem jest również kwestia oszczędności naszych finansów.
Kolektory słoneczne umieszczone na dachu naszego domu to wydatek który zwróci się bardzo szybko. Będziemy mogli zapewnić sobie prąd czerpany z energii słonecznej a rozliczanie się będzie bardzo łatwe z dostawca energii.
Fotowoltaika pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery w okresie zimowym, grzewczym. Jeśli nasze ogrzewanie jest elektryczne to taka inwestycja to strzał w dziesiątkę. Przy innych źródłach ogrzewania są to też duże oszczędności. Fotowoltaika pozwala także na wykorzystanie prądu do działania klimatyzatorów w okresie letnim.
Analizując taki wybór panelu fotowoltaicznego każdy zainteresowany powinien sobie przeliczyć, ile energii elektrycznej chce wyprodukować w ciągu roku a to najłatwiej zrobić na podstawie własnych rachunków otrzymywanych z zakładu energetycznego.
Przybywa coraz więcej firm na rynku które oferują kolektory słoneczne ale także profesjonalne doradztwo w tej dziedzinie. Zarówno jeśli mowa o doborze odpowiedniej liczby paneli jak i możliwości ich umiejscowienia, rozliczania się z zakładem energetycznym czy też kwestii dofinansowania z rządowych programów.
Temat warty uwagi bo energia odnawialna musi stać się procesem spopularyzowanym - inaczej nasza planeta skazana będzie na zagładę.
Na tym właśnie polega energia odnawialna
Kary za emisję CO2 wymuszone przez członkostwo w Unii Europejskiej wymuszają na rządach krajów refleksję nad przyszłością energetyki. W sytuacji, gdy trzeba odejść od spalania węgla, jedną z alternatyw jest właśnie energia odnawialna. Jest to ogólne pojęcie, w którym zawiera się kilka propozycji, jak pozyskiwać energię elektryczną lub cieplną z minimalizacją szkód dla środowiska.
Jedną z propozycją zastosowania energii odnawialnej jest fotowoltaika, polegająca na otrzymywaniu "prądu" bezpośrednio z energii słonecznej. Pośrednikami w tej przemianie są kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne, które są skierowane w stronę Słońca i ich zadaniem jest pochłonąć jak najwięcej fotonów.
Panele fotowoltaiczne przetwarzają bezpośrednio energię słoneczną w prąd elektryczny. Kolektory słoneczne są chętnie instalowane na dachach budynków w celu otrzymania ciepłej wody (ogrzanej przez Słońce drogą promieniowania).
Energia słoneczna to energia odnawialna, bo wykorzystując ją, nie zużywamy dostępnych nam zasobów. Na tym właśnie polega energia odnawialna. Fotowoltaika wykorzystuje do produkcji energii coś, czego na Ziemię dociera nieograniczona (z punktu widzenia człowieka) ilość. Oczywiście, nocą kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne będą pracować słabiej, tak samo, jak w ciemniejszych porach roku. Jednak zawsze można zmienić lokalizację tych urządzeń na bardziej dogodne lub dopasować zużycie energii do cyklu dobowego.
Energia odnawialna często mierzy się z problemem dostępności źródeł w różnych porach dnia.